«Πάμε μια βόλτα στο φεγγάρι...» - Της Γιόλας Αργυροπούλου - Παπαδοπούλου*
Η αποψινή βραδιά είναι άρρηκτα συνδεδεμένη με την… Αυγουστιάτικη Πανσέληνο, την οποία όλοι μας, άλλοι λιγότερο κι άλλοι – οι πιο ρομαντικοί –περισσότερο, περιμένουμε ανυπόμονα να απολαύσουμε…
Τι πιο όμορφο από μια βόλτα στο ολόγιομο φεγγάρι! Ανέφικτο; Κάθε άλλο! Και μόνον η υπέροχη μελωδία του αγαπημένου μας Μάνου Χατζιδάκι «Πάμε μια βόλτα στο φεγγάρι» διαθέτει τη μαγική δύναμη να μας ταξιδέψει στον ονειρικό κόσμο του ολόγιομου φεγγαριού…
Οι βόλτες στο ολόφωτο τοπίο της αποψινής πανσελήνου είναι πολλές κι ατελείωτες… Πόσοι, στ’ αλήθεια, στίχοι και πόσα τραγούδια έχουν γραφτεί γι’ αυτό το ολόγιομο αυγουστιάτικο φεγγάρι! Πιστεύω πως οι περισσότεροι από μας, σήμερα – και όχι μόνο –, ακούν και σιγοψιθυρίζουν αυτή την εκπληκτική «Πανσέληνο» της Χαρούλας Αλεξίου, ένα τραγούδι που όλοι έχουμε αγαπήσει…
Η Πανσέληνος του Αυγούστου αποτελεί και θα αποτελεί, για πάντα, μιαν αστείρευτη πηγή έμπνευσης όχι μόνο για τους μουσικοσυνθέτες, τους πεζογράφους και τους ποιητές, αλλά για όλους μας… Αυτή την ξεχωριστή νύχτα, μέσα στην καρδιά του Αυγούστου, τη ζει ο καθένας από μας, όσο πιο όμορφα μπορεί να τη ζήσει… Κι έπειτα, την... «κλειδώνει» σαν θησαυρό πολύτιμο μέσα στην ψυχή του… Για πάντα!
*Η κυρία Γιόλα Αργυροπούλου-Παπαδοπούλου είναι καθηγήτρια της Φιλοσοφικής Σχολής Αθηνών και ποιήτρια.
![](https://www.palmografos.com/themes/palmografos/img/editorial3.png)
Δείτε καρέ-καρέ τη σφαγή στο Κοντομαρί Χανίων από τους Γερμανούς - Η ιστορία του Franz Peter Weixler
- Δημοφιλέστερα