Αυτοκτόνησε 17χρονος που φιλοξενείτο στη Στέγη Ανηλίκων Βόλου - Κράτος-Εγκληματίας!
[caption id="" align="aligncenter" width="535" caption="The Scream - Πίνακας του Edvard Munch"]
![](http://iocaste.files.wordpress.com/2009/06/rep_edvard_munch_the_scream_oil_painting_art_prints.jpg)
Ποιος θα καθίσει στο σκαμνί για το απελπισμένο παλικάρι, που δεν άντεξε άλλο το προβληματικό οικογενειακό του περιβάλλον κι έβαλε τέρμα στη ζωή του στα 17;
Σ΄ένα καταλεηλατημένο κράτος δεν έχει απομείνει τίποτα για τις Στέγες Ανηλίκων;
Το Ορφανοτροφείο Βόλου επίσης αντιμετωπίζει μεγάλα οικονομικά προβλήματα.
Το κράτος προνοίας για μια ακόμη φορά έλαμψε δια της απουσίας του.
Ντροπή μας!
Αυτοκτόνησε 17χρονος στη Στέγη Ανηλίκων Βόλου - Η ΑΥΓΗ
http://www.avgi.gr/ArticleActionshow.action?articleID=522257
Ημερομηνία δημοσίευσης: 05/02/2010
Τέλος στη ζωή του έθεσε ένας 17χρονος μαθητής στον Βόλο, μπροστά στις οικογενειακές αντιξοότητες αλλά και την αναλγησία των κοινωνικών υπηρεσιών του κράτους.
Ο 17χρονος Σπύρος φιλοξενείτο για πολλά χρονιά στη Στέγη Φιλοξενίας Ανηλίκων Βόλου, η οποία από τις αρχές του περασμένου Νοεμβρίου ανέστειλε τη λειτουργία της λόγω ανεπάρκειας προσωπικού. Η στέγη φιλοξενούσε συνολικά 13 παιδιά, τα οποία για διάφορους λόγους δεν είχαν την απαιτούμενη αρωγή απο τις οικογένειές τους. Ο 17χρονος, παιδί πολύτεκνης και φτωχής οικογένειας, ήταν άριστος μαθητής στο 6ο Λύκειο Βόλου, ωστόσο τις τελευταίες εβδομάδες δεν εμφανιζόταν στο σχολείο του. Τα αδιέξοδα και τα οικονομικά και άλλα προβλήματα της οικογενείας τους τον οδήγησαν πιθανότατα στο απονενοημένο διάβημα.
Το τραγικότερο της υπόθεσης: η Στέγη επαναλειτούργησε πριν 3 μέρες, όμως ο 17χρονος δεν επέστρεψε. Προχθές το μεσημέρι βρέθηκε νεκρός από τη μητέρα του, στο δωμάτιό του, με ένα κουτί χάπια δίπλα του.
Ν.ΜΟΡΦ.
Άλλα άρθρα από christiannaloupa
Σχολιάστε το άρθρο:
zoi adamou
την
14 Μαρτίου 2010, 02:15
![Σχόλιο από zoi adamou Σχόλιο από zoi adamou](https://www.palmografos.com/themes/palmografos/img/avatar.png)
exei arage anarwththei pote to kratos k oloi oi foreis pou upotithete pws leitourgoun ti mporei na fernei ena neo paidi na ftanei sto shmeio ths aftoktonias..?polla paidia sthn hlikia tou spirakou m pasxou apo katathlhpsh.auto omws einai ala h katalh3h.gia na ftash se auto to shmeio ena paidi sthn efhvia prepei na exoun prokhgithei pollu perissotera..gnwrizete oti mono sto volo eiparxoun panw apo 100 aithseis gia paidia pou xreizoun ameshs filo3eneias?kai h xorithkothta?peripou 50 8eseis..xwris na anaferthw stis upotithemenes sumvaseis twn ergazomenwn..shmnera,mera dustixias gia mena kai thn oikogeneia mou..to mnhmoshno tou agaphmenou mou aderfou...tha mporouse arage auth h mera na ginei afethria......??
συνολικά:
3
| προβολή:
1 - 3
![](https://www.palmografos.com/themes/palmografos/img/editorial3.png)
Δείτε καρέ-καρέ τη σφαγή στο Κοντομαρί Χανίων από τους Γερμανούς - Η ιστορία του Franz Peter Weixler
Β΄Παγκόσμιος Πόλεμος.
Η Μάχη της Κρήτης είναι γνωστή σε όλους.Μετά την κατάληψη του νησιού από τους ναζί ωστόσο, άρχισαν τα αντίποινα.
Στις 2 Ιουνίου 1941, στο χωριό Κοντομαρί Χανίων, οι Γερμανοί εκτέλεσαν 23 (;) άνδρες, ως αντίποινα για τις εκτελέσεις και τη σφαγή πολλών Γερμανών αλεξιπτωτιστών, που είχαν πέσει μέσα στους θάμνους. Πτώματα Γερμανών είχαν εντοπιστεί κοντά στο χωριό. Οι Γερμανοί όρμησαν ...
Διαβάστε το άρθρο
- Δημοφιλέστερα
Αξιολογήστε αυτο το άρθρο