Τους πήραν τα όπλα και τα αλεξίσφαιρα γιλέκα! - TA NEA
ΔΗΜΟΣΙΕΥΘΗΚΕ: Τρίτη 16 Φεβρουαρίου 2010
Τελευταία ενημέρωση: 16/02/2010 02:02
Άγνωστοι δράστες «έγδυσαν» δύο αστυνομικούς που επιχείρησαν να τους ελέγξουν, καταφέρνοντας ν’ αποσπάσουν τα όπλα αλλά και τα αλεξίσφαιρα γιλέκα τους.
Το νέο φιάσκο της ΕΛ.ΑΣ, το οποίο εγείρει πολλά ερωτήματα για την ετοιμότητα και την εκπαίδευση των αστυνομικών, συνέβη λίγο πριν από τα μεσάνυχτα στο Μαρούσι, στη λεωφόρο Κηφισίας 32.
Σύμφωνα με πληροφορίες, οι δύο αστυνομικοί που υπηρετούν στο ΑΤ Αμαρουσίου επέβαιναν σε περιπολικό και εκτελούσαν περιπολία στην περιοχή που βρίσκεται γύρω από την εφορία του Αμαρουσίου.
Έξω από την εφορία είδαν δύο άτομα να κινούνται ύποπτα και σταμάτησαν προκειμένου να τα ελέγξουν. Κατέβηκαν από το αστυνομικό όχημα και ζήτησαν να κάνουν έλεγχο στους υπόπτους.
Τότε αυτοί, προτάσσοντας όπλα, απείλησαν τους αστυνομικούς και τους ζήτησαν να μείνουν ακίνητοι. Οι αστυνομικοί αιφνιδιάστηκαν και δεν μπόρεσαν ν' αντιδράσουν.
Οι άγνωστοι με γρήγορες κινήσεις τους πήραν τα υπηρεσιακά όπλα αλλά και τα αλεξίσφαιρα γιλέκα. Αμέσως επιβιβάστηκαν σε όχημα το οποίο είχαν σταθμεύσει στην άκρη του δρόμου και εξαφανίστηκαν.
Οι αστυνομικοί είπαν ότι επρόκειτο για ένα πεζώ, ασημί χρώματος, με το οποίο οι δράστες αφού ανέπτυξαν ταχύτητα εξαφανίστηκαν από το σημείο.
Ενημερώθηκε το κέντρο της Αμέσου Δράσεως και ακολούθησε καταδίωξη στη λεωφόρο Κηφισίας από άλλο περιπολικό της αστυνομίας.
Ωστόσο, ένας από τους καταδιωκόμενους πυροβόλησε μία φορά κατά του περιπολικού και οι δράστες κατάφεραν τελικά να διαφύγουν.
Οι αστυνομικοί ανέφεραν ότι τα άτομα που επιχείρησαν να ελέγξουν μιλούσαν σπαστά ελληνικά.
Όμως, από την αστυνομία ερευνώνται όλα τα ενδεχόμενα για την ταυτότητα των αγνώστων και τους στόχους τους αφού το περιστατικό συνέβη έξω από την εφορία.
Είναι άλλωστε ενδεικτικό το γεγονός ότι στις έρευνες για τον εντοπισμό των δραστών συμμετέχει και η αντιτρομοκρατική υπηρεσία.
Άλλα άρθρα από christiannaloupa
Σχολιάστε το άρθρο:
συνολικά:
| προβολή:
![](https://www.palmografos.com/themes/palmografos/img/editorial3.png)
Δείτε καρέ-καρέ τη σφαγή στο Κοντομαρί Χανίων από τους Γερμανούς - Η ιστορία του Franz Peter Weixler
Β΄Παγκόσμιος Πόλεμος.
Η Μάχη της Κρήτης είναι γνωστή σε όλους.Μετά την κατάληψη του νησιού από τους ναζί ωστόσο, άρχισαν τα αντίποινα.
Στις 2 Ιουνίου 1941, στο χωριό Κοντομαρί Χανίων, οι Γερμανοί εκτέλεσαν 23 (;) άνδρες, ως αντίποινα για τις εκτελέσεις και τη σφαγή πολλών Γερμανών αλεξιπτωτιστών, που είχαν πέσει μέσα στους θάμνους. Πτώματα Γερμανών είχαν εντοπιστεί κοντά στο χωριό. Οι Γερμανοί όρμησαν ...
Διαβάστε το άρθρο
- Δημοφιλέστερα
Αξιολογήστε αυτο το άρθρο